سؤالات متداول

SUDOSCAN

تست عملکرد سودوموتور می تواند یک روش سریع و دقیق برای تشخیص مراحل اولیه نوروپاتی باشد. غده اکرین که مسئول پاسخ عرق هستند، یک منبع غنی از رگ های خونی کوچک دریافت می کنند و از طریق الیاف عصبی سمپاتیک C (سیستم عصبی اتونوم) عصبدهی می شوند. این الیاف نازک و بلند هستند و بنابراین می توانند در مراحل اولیه بیماری های متابولیکی مختلف دچاراختلال گردند. “پاسخ عرق ممکن است حساسیت بیشتری در تشخیص نوروپاتی فیبر کوچک باشد” (Pr Low و Pr Gibbons)
SUDOSCAN یک دستگاه پزشکی است که توسط مقامات بهداشت در بسیاری از کشورها از جمله اروپا، آمریکا FDA) و SFDA(چین) تایید شده است. روند تصویب در ژاپن در حال انجام است.
SUDOSCAN تابع سودوموتور را در کف دست و پا از جایی که چگالی غدد عرق بیشتر است، ارزیابی می کند. تکنولوژی پایه بر پایه اصول ثابت واکنش الکتروشیمیایی بین کلرید (که در عرق یافت می شود) و نیکل (که جزء الکترودهای فولادی ضد زنگ مورد استفاده در SUDOSCAN است) استوار است. یک ولتاژ کمتر از ۴ ولت ،تولید جریان را نسبت به جریان یون کلر تامین شده توسط غدد عرق را وارد می کند. هدایت الکتریکی شیمیایی پوست (ESC) برای هر دست و هر پا بر اساس جریان تولید شده و ولتاژ عرضه شده محاسبه می شود.
همانند تست استرس قلبی که برای تمرین به عنوان یک محرک برای گرفتن اطلاعات خاص است که در حالت استراحت قابل سنجش نیست، SUDOSCAN بیش از پیش به محرک الکتریکی کلرید عرق برای کسب اطلاعات در مورد اختلال عملکرد عرق که نمی تواند در شرایط معمول تشخیص داده شود، متکی است. برای درک بهتر، ویدیو را در وب سایت مشاهده کنید.
از آنجایی که corneum stratum مانند یک خازن الکتریکی هنگامی که تحریک ولتاژ پایین اعمال می شود، حرکت کلرید به الکترودها بر روی سطح دست ها و پاها فقط از طریق کانال های عرق می تواند رخ دهد و ما می توانیم مطمئن باشیم که هدف قراردادن غده عرق زیر و اعصاب سمپاتیک آن است.
این تئوری پایه در یک مطالعه مقایسه ای انجام شده بر روی بیماران مبتلا به کیستیک فیبروزیز (که غلظت کلرید عرق بالا در
سطح پوست، مبتنی بر آزمون عرق) و کنترل تایید شده است. (نگاه کنید به انتشار توسط Hubert و همکاران).
نتایج آزمون SUDOSCAN به عنوان هدایت دست و پا (میانگین سمت چپ و راست) ارائه شده است. راندمان بالا با عملکرد عادی عرق و ناهنجاری عصبی سالم (C-fibers small) همبستگی دارد. هدایت کم نشان دهنده نوروپاتی محیطی یا اتونوم است.
پزشکان اطلاعات ساده و فوری در مورد وضعیت فیبر اتونومیک را دریافت می کنند و از آن در گزینه های تشخیصی- پزشکی استفاده می کنند.
مونیتورینگ: طب پزشکی برای پیشگیری از ابتلا به یک بیماری یا عوارض در حال پیشرفت است. از آنجاییکه فیبرهای حسی و غیرمیلین شده سمپاتیک به آرامی دچار دژنراسیون می شوند، اما با تغییرات در شیوه زندگی یا درمان بیمار به سرعت تغییر می یابند، پزشکان می توانند از این اطلاعات برای تعیین اینکه آیا بیمار “در معرض خطر” عوارض و یا اقدامات پیشگیرانه قرار دارد یا خیر گزینه های درمان را انتخاب کنند .
ارزیابی سطح کنترل شدید قند خون برای بیماران دیابتی. قبل از تجویز درمانهای مختلف کنترل قند خون، مهم است که تعیین کنیم آیا یک بیمار مبتلا به نوروپاتی اتونوم است یا خیر. با استفاده از این غربالگری سریع پزشک می تواند تصمیم بگیرد که آیا او باید آزمایش های خاص تر اما وقت گیر را انجام دهد تا به طور دقیق ارزیابی عملکرد خودکار در این بیماران را ارزیابی کند.
شیوه زندگی بیمار: SUDOSCAN اجازه می دهد تا یک پزشک به سرعت تعیین عملکرد sudomotor به عنوان بیو مارکر برای یکپارچگی عصب محیطی را مورد استفاده قرار دهد. ظرفیت تطابق بیمار می تواند به سرعت بر اساس نتایج بدست آمده تست تعیین شود. این اطلاعات به آزمون خون رایج ارجحیت دارد و بسیار سریع است و نتایج فوری ارائه می دهد. هیچ ذهنیتی از طریق پاسخهای کلامی بیمار ارائه نمی شود و نتایج کمی به دنبال پیگیری دقیق می باشند.
هر کس می تواند بر روی SUDOSCAN آزمایش شود تا تابع سودوموتور خود را ارزیابی کند، مگر اینکه یک کنترااندیکاسیون مطلق داشته باشد که مانع انجام اسکن شود. همانطور که قبلا شرح داده شد، استفاده بالقوه برای SUDOSCAN شامل ارزیابی نوروپاتی محیطی و پیگیری بیماران دیابتی است. این می تواند در عصب شناسی مورد استفاده قرار گیرد در حالی که ارزیابی نوروپاتی فیبر کوچک به خصوص اتونومیک مورد نیاز است (آمیلوئیدوز، بیماری فابری، بیماری پارکینسون).
آسیب های فیبرهای عصبی فیبرکوچک ممکن است در افراد مبتلا به پیش دیابت یا سندرم متابولیک دیده شود. از آنجا که SUDOSCAN غیر تهاجمی است و فقط ۳ دقیقه طول می کشد تا اجرا شود، می توانید از شناخت دست ها و پاهایشان بهره مند شوید ، اولا برای تعیین سطوح پایه خود، سپس برای تکرار آزمون به طور مرتب برای نظارت.

SUDOSCAN به شما اجازه می دهد تا:
آگاهی فوری از عملکرد غدد عرق به عنوان شاخصی از عملکرد عصبی محیطی؛
Biofeedback: راهی برای تعیین “وضعیت” اعصاب محیطی شما بر تغییر سبک زندگی، مانند ورزش و منافع آن است.

ارزیابی عملکرد سودوموتور با استفاده از تست های دیگر مانند آزمون رفلکس آکسون کمی سودوموتور (QSART) نشان می دهد که در زنان نسبت به مردان کمتر است (در خروج عرق). این را می توان با پایین تربودن سرعت تعریق در زنان توضیح داد. اندازه گیری های انجام شده توسط SUDOSCAN به میزان سرعت تعریق بستگی ندارد. مطالعه انجام شده بر روی بیش از ۵۰۰ زن و بیش از ۲۰۰ مرد، تفاوت معنی داری در ESC دست و پا نداشت.

مطالعات انجام شده در کشورهای اروپایی، ایالات متحده آمریکا، هند و چین در داوطلبان سالم و در بیماران مبتلا به نوروپاتی محیطی تشخیص داده شده توسط روش های ارجاع شده است. پایگاه های داده های بزرگ در دسترس هستند که اجازه می دهد تعیین ارزش آستانه با توجه به قومیت به عنوان مثال، آفریقایی آمریکایی سالم در مقایسه با قفقاز، دارای ارزش های هدایت پایین است. مقادیر آستانه مرجع برای جمعیت های خاص در صورت درخواست برای در اختیار داشتن تفسیر صحیح نتایج می باشد.

یک پایگاه داده بزرگ داوطلبان سالم قفقازی نشان داد که سطح هدایت سنجی SUDOSCAN بستگی به سن ندارد. این مطابق با روش های دیگر است که نشان می دهد که وضعیت فیبر کوچک به سن داوطلب سالم بستگی ندارد.

آزمایشات بالینی در دماهای مختلف انجام می شود (تغییرات بیش از ۵ درجه سانتیگراد) نشان می دهد که واریانس درجه حرارت بر نتایج آزمایش اثر نمی گذارد. دست ها و پاها در تنظیم حرارت به دلیل ناحیه کوچک آنها نقش محدودی دارند و به همین دلیل دمای عرق نسبت به سایر قسمت های بدن کمتر وابسته است.
از لحاظ تئوری، دمای شدید سرد بر روی الکترودها ممکن است منجر به تحریک عروقی شود. مطالعات وسیع برای اندازه گیری دقیق این اثر انجام خواهد شد. بنابراین، اجتناب از انجام آزمایش اندازه گیری اگر الکترودهای بیش از حد سرد و یا یک بیمار بلافاصله پس از ورود از یک محیط بسیار سرد است. گرم شدن سریع با مالش دادن دست برای جلوگیری از هرگونه اختلال در نتیجه کافی می باشد .

با توجه به تغییرات عرق در ورزش، ارزیابی تأثیر ورزش بر روی آزمونهای SUDOSCAN مهم بود. اندازه گیری ها قبل و بعد از تمرینات شدید در بیش از ۱۰۰ نفر انجام شد. تست ها ضریب تغییر ۱۳٪ برای دست و ۴٪ برای پا بین این دو اندازه گیری نشان داد. این نتایج نشان می دهد که اندازه گیری SUDOSCAN به میزان سرعت عرق وابسته نیست.

تکرارپذیری برای هر تست غربالگری ضروری است. SUDOSCAN برای تکمیل شدن در چندین مطالعه بالینی در گروههای بزرگ بیماران با ضریب ۵٪ ESC پا و ۱۰٪ ESC دست، که در یک محیط in-vivo بسیار عالی است، مورد آزمایش قرار گرفته است. بازدهی بین اندازه گیری های انجام شده قبل و بعد از تمرین نیز بسیار عالی است (نگاه کنید به بالا).
تجزیه و تحلیل جریان پراکنده ی کلراید یونی غشاهای عرق (در مقایسه با میزان عرق) اطلاعاتی را بهتر می کند زیرا مقادیر کلرید با میزان عرق تغییر نمی کند. (
همچنین قابل توجه است که قابلیت بازیابی SUDOSCAN به طور قابل توجهی بهتر از HbA1c (به خصوص روش انگشت انگشت) و یا آزمون تحمل گلوکز خوراکی (هر دو HbA1c و OGTT دارای میزان قابل بازیابی ۲۰٪) می باشد.

هیچ مشکلی برای آزمایش کودکان در SUDOSCAN وجود ندارد. اما با توجه به تغییرات هورمونی در کودکان، عملکرد عرق تا ۱۸ سالگی ثابت نمی شود. با توجه به کمبود داده ها در این جمعیت، تولید مقادیر مرجع سازگار و دقیق ESC دشوار است. مطالعات در این گونه جمعیت ها ادامه دارد. اقدامات در کودکان زیر ۱۸ سال باید با احتیاط تفسیر شود.

برخلاف دیابت نوع ۲، تشخیص نوع ۱ می تواند قبل از شروع عوارض ناشی از نوروپاتی های C-fiber رخ دهد. بنابراین در مراحل اولیه بیماری اگر درمان بیمار با عملکرد متعادل بدن متعادل باشد باید عملکرد طبیعی داشته باشد و مقادیر هدایتی که توسط SUDOSCAN اندازه گیری شوند نبایستی کاهش یابد. با این حال با پیشرفت بیماری، به ویژه اگر درمان بیمار بهینه نباشد، آسیب های فیبر C رخ می دهد و اختلال عملکرد عرق باید از طریق کاهش هدایت به وسیله SUDOSCAN اثبات شود. با توجه به فقدان مرحله پره دیابت، آسیب های فیبر C-fibro کوچک در دیابت نوع ۱ می تواند کمتر و در مراحل بعدی در مقایسه با دیابت نوع ۲ رخ دهد.

HbA1C برای نظارت بر سطح قند خون برای ۳ ماه گذشته استفاده می شود. SUDOSCAN یک آزمایش مبتنی بر خون نیست، بلکه تمرکز بر روی ارزیابی آسیب فیبری عصبی کوچک C است. به همین ترتیب، SUDOSCAN یک آزمایش است که می تواند در مکمل HbA1c انجام شود. علاوه بر این، نوروپاتی فیبر کوچک در دیابت نوع ۲ بویژه در موارد هیپرگلیسمی و سایر اختلالات متابولیک مانند هیپرلیپیدمی بستگی دارد. هیچ همبستگی دقیق بین نتایج HbA1C و Sudocan وجود ندارد. در مطالعات انجام شده، ما مواردی را مشاهده کرده ایم که در آنها نتایج ESC به طور معنی داری کاهش یافته است، در حالی که تفاوت های اندازه گیری شده با آزمایش HbA1c ثابت نشده است.

مطالعات هدایت عصبی ، همچنین به عنوان EMG شناخته می شود) عملکرد عصب های بزرگ و مغزی را اندازه گیری می کند. آنها می توانند برای ارزیابی اعصاب حرکتی و اعصاب حسی مورد استفاده قرار گیرند، اما اعصاب حسی نازک، umyelinated مانند گرما، سرد و درک درد نیست.
SUDOSCAN به طور خاص عملکرد سمپاتیک C را بر روی غدد عرق اندازه می گیرد. عملکرد این عصب ها به طور نزدیکی با عصب های حسی مختلفی از انواع فیبر C همبسته است. با این حال، مطالعه SUDOSCAN و هدایت عصبی به احتمال زیاد به هم وابسته نیست، زیرا آنها دو دسته مختلف اعصاب را اندازه گیری می کنند. مطالعات در مغز واعصاب در حال انجام است تا اندازه گیری شود که آیا یافته های Sudocan ممکن است پیش از اختلالات الکترومغناطیسی، به ویژه در بیماری های عصبی ناشی از شیمی درمانی باشد.
نوروپاتی وابسته به طول موج یک اختلال پاتولوژیک است که در آن آسیب عصبی در قسمت دیستال عصب شروع می شود و به عقب در امتداد عصب پیش می رود . این نظریه رایج ترین مورد در توسعه و پیشرفت نوروپاتی محیطی دیابتی (DPN) است. سایر نوروپاتیها ممکن است به غلاف میلین یا بدن نورون حمله کنند یا باعث ایجاد فشرده شدن در یک نقطه مشخص در آکسون عصبی شوند.
از آنجایی که SUDOSCAN عملکرد عصب را در کف دست وپا، قسمت های دورتر از بدن ستون فقرات را اندازه گیری می کند، در ارزیابی نوروپاتی های وابسته به طول آن از الیاف کوچک بسیار دقیق است.
آزمون SUDOSCAN نشان می دهد نمرات پایین دردست ممکن است وابسته به طول نباشد. بعضی از نوروپاتی های فیبر کوچک (به عنوان مثال برخی از نوروپاتی های عفونی یا خود ایمنی) ممکن است در دست ها شدیدتر باشند، اما همچنین از راهنمایی عصب شروع می شوند و به همین دلیل وابسته به طول هستند.
همچنین در ابتدای توسعه DPN ممکن است یک مرحله از «تعریق بیش از حد عرق کردن» وجود داشته باشد که در آن نمرات ESC پا غیرعادی افزایش می یابد در حالی که نمرات دست ممکن است پایین تر باشد. بنابراین یک SUDOSCAN با نمرات دست کم و نمرات طبیعی پا ممکن است یک نوروپاتی وابسته به طول باشد.

فواصل آزمایشی باید بر اساس نتایج Sudocan و توصیه های پزشک باشد. اگر تحرکات شما در حد نرمال باشد، آزمایش هر ۹ تا ۱۲ ماه معمول است. بیماران مبتلا به نوروپاتی محیطی می توانند هر ۳ تا ۶ ماه برای پیگیری پروتکل های درمان مورد آزمایش قرار گیرند.

بله توانایی SUDOSCAN برای پیگیری دوره  نوروپاتی اتونومیک و حسی در طول زمان یکی از بزرگترین مزایای آن در برابر بسیاری از آزمونهای عملکرد عصبی است.
SUDOSCAN قادر به انجام این کار به دو دلیل عمده است:
– الیاف کوچک عصبی، و به ویژه الیاف اتونومیک، سریع تر از بسیاری از اعصاب دیگر دژنره و بازسازی می شوند. بنابراین پاسخ مثبت یا منفی نوروپاتی به تغییر در درمان و یا رعایت یا عدم انطباق  بیمار ممکن است به اندازه حداقل ۳ ماه نشان داده شود.
– SUDOSCAN سرعت بسیار قابل بازیابی دارد. هنگامی که یک بیمار دارای دو آزمون SUDOSCAN در همان روز است، نمرات ESC پا از بیش از ۵٪ متفاوت نخواهد بود. بنابراین هر نمره ESC تغییر بیش از ۸ یا ۱۰ μS سیگنال تغییر پاتولوژیک، نه حاشیه خطای دستگاه است.

در حال حاضر پزشکان هیچ وسیله ای  سریع و راحتی برای ارزیابی نوروپاتی فیبرهای کوچک محیطی ندارند، به جز استفاده از بیوپسی های پوستی که در طبیعت به روشنی تهاجمی هستند. بیوپسی پوست به طور مرتب انجام می شود، به خصوص در بیماران مبتلا به دیابت مبتلا به ضایعات پا. این مزیت SUDOSCAN را  دارای پتانسیل بسیار زیادی  توسط پزشکان برای پیگیری بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ به عنوان بخشی از دستورالعمل انجمن دیابت امریکا یا اروپا مورد استفاده قرار می گیرد.

از آنجا که تنها جریان مستقیمی در طی آزمون SUDOSCAN اعمال می شود، آن  با الکترونیک پیس میکر دخالت نمی کند؛ بنابراین SUDOSCAN میتواند همزمان با یک پیس میکر مورد استفاده قرار گیرد. برای اطمینان از اینکه هیچ تردیدی در مورد ایمنی وجود ندارد، برای بررسی سازگاری الکترومغناطیسی با توجه به ANSI / AAMI PC69: 2007 انجام می شود: دستگاه های فعال پزشکی قابل برنامه ریزی – سازگاری الکترومغناطیسی – پروتکل های آزمون الکترومغناطیسی برای پیمانکاران قلب ضروری و دستورالعمل های قلبی عروقی قابل برنامه ریزی. نتیجه آزمایش هایی که Laboratoire Centrale des Industries
Electriques (LCIE، Fontenay aux Roses، France) انجام داد این است که “SUDOSCAN مطابق با استاندارد ANSI / AAMI PC69: 2007 (Annexe M) سازگار است.” (گزارش اکتبر ۲۰۱۲). با این حال ما توصیه می کنیم که بیماران مبتال به پیس میکر انجام آزمایش SUDOSCAN در حضور یک دکتر متخصص انجام شود .

بتا بلوکرهای قلب با اندازه گیری SUDOSCAN دخالت نمی کنند. با این حال آزمایش های اضافی برای تأیید این و تاثیر بالقوه سایر داروهای قلبی عروقی مورد نیاز است.

همانطور که SUDOSCAN براساس اندازه گیری غده های عرق ساخته شده توسط فیبرهای کوچک C کولینرژیک است، داروهایی با اثرات ضد کولینرژیک بالا می توانند نتایج SUDOSCAN را تحت تاثیر قرار دهند.
بنابراین، عوامل ضد افسردگی سه حلقه ای (به ویژه آمیتریپتیلین) می توانند به طور قابل توجهی میزان ESC را که توسط SUDOSCAN اندازه گیری می شوند را کاهش دهند. توصیه می شود که بیماران از داروهای این دارو قبل از آزمایش SUDOSCAN دارو را برای یک دوره نیمه عمر ۲ ½ (به عنوان مثال ۴۸ ساعت) قطع نمایند
اگر این امر ممکن نیست، باید با احتیاط تفسیر شود. تأثیر داروها بر روی اندازه گیری های ESC یک نقطه اصلی است و تحقیقات در حال انجام است.

در حال حاضر یک مطالعه مشاهده ای در دو گروه بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ انجام شد که در یک بیمارستان تحت درمان در آلمان قرار داشتند، اولین افراد دریافت کننده انسولین، دومین داروهای ضد دیابتی  مصرف میکردند که نشان داد پس از یک سال از پیگیری بیماران دریافت انسولین در حال پیشرفت دربهبود هدایت عصبی آنها بود، در حالیکه در گروه دیگر اندکی کاهش نشان داد . این نتایج اولیه باید در یک مطالعه بالینی بر روی جمعیت بزرگتر تأیید شود.

نوروپاتی فیبر کوچک با بسیاری از بیماری های پزشکی مانند اختلال متابولیسم گلوکز (دیابت یا پره دیابت) همراه است. چندین مطالعه اخیر نشان داده است که شیوع بالای اختلال تحمل گلوکز در بیماران مبتلا به نوروپاتی محیطی با میزان ۴۲٪ در مواردی که در ابتدا به عنوان ایدیوپاتیک فرض میشوند در مقایسه با ۱۴٪ در جمعیت عمومی دیده می شود (نگاه کنید به مقاله نوروپاتی فیبر کوچک). علاوه بر این، نوروپاتی محیطی همیشه تشخیص داده نمی شود. بسته به جمعیت مورد مطالعه و روش های تشخیصی، تا ۹۰٪ از بیماران مبتلا به دیابت، نوروپاتی های محیطی را تایید می کنند.
مطالعه دیگری نشان داد که بیماران مبتلا به سندرم متابولیک دو برابر احتمال ابتلا به نوروپاتی را در مقایسه با افراد دیگر را دارد .
با این حال علل دیگری نیز برای پلی نوروپاتی ها وجود دارد: سندرم متابولیک، الکل، داروهای شیمی درمانی، عوارض جانبی ناشی از آن. در همه این موارد، نوروپاتی ها متقارن هستند به نحوی که برخلاف مونونروپاتی هایی هستند که نامتقارن هستند.
اگر اختلال عملکرد عرق توسط SUDOSCAN تشخیص داده شود، احتمال این است که ضایعه سیستم عصبی محیطی وجود داشته باشد. علت باید با ارزیابی بالینی بیشتر مورد بررسی قرار گیرد و تشخیص دقیق با یک آزمایش مشخص (اما کمتر حساس) تایید شود، معمولا اندازه گیری های گلوکز (آزمایش تحمل ناگهانی گلوکز، مانند آزمایش تحمل گلوکز خوراکی، OGTT) یا HbA 1C و پروفایل لیپید .
آیا شرایط پوستی نتیجه تست SUDOSCAN را تحت تاثیر قرار می دهد؟
نشان داده شده است که درماتیت آتوپیک تراکم فیبر عصبی داخل اپیدرمی (IENFD) را افزایش می دهد. این امر منطقی است زیرا بسیاری از این بیماران با خارش بیش از اندازه ناشی ازحساسیت الیاف کوچک عصبی می شوند.
SUDOSCAN سمپاتیک C-fbers را اندازه گیری می کند و این عصب ها به شکل مشابه با الیاف حسی تحت تاثیر قرار می گیرند. با این حال، ما مطالعاتی را با استفاده از SUDOSCAN در بیماران مبتلا به درماتیت آتوپیک یا هر وضعیت دیگر پوست انجام نداده و بنابراین می توانیم بیانیه ای در مورد چگونگی بروز بیماری های پوستی SUDOSCAN را بیاموزیم.
توجه داشته باشید با این حال، پوست کف پا و کف باید بدون آسیب های زخم، زخم، و یا زخم های باز – برای نتایج SUDOSCAN معتبر باشد.
کف دست و پاها قبل از آزمایش باید از خاک، پماد، یا لوسیون ها عاری باشند. شستن با صابون و آب همیشه بهترین گزینه است. با این حال، دستمال ضدعفونی کننده دست مانند Wet Ones® به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته و به نظر نمی رسد که با نتایج SUDOSCAN تداخل داشته باشد.
به یاد داشته باشید: کف دست و پا باید قبل از قرار دادن برروی الکترود خشک شود و Surfa Safe – یک ماده شیمیایی صنعتی – مناسب برای پاک کردن پوست قبل از آزمایش نیازنیست.

لازم نیست. بیماران با پاهای / دست یا پاها / دست های کوچک آزمایش شده اند و بیماران با اندام های بزرگتر از کسانی که دارای اندام های کوچکتر هستند، آزمایش نمی کنند. اگر، با این حال، سطح ناحیه دست یا پایه به شدت کاهش می یابد (به عنوان مثال از سوختگی درجه دوم یا درجه سوم یا قطع عضو) با خاتمه غده عرق، نتایج قطعا کاهش خواهد یافت.


 

EZSCAN

EZSCAN تابع سودوموتور را در کف دست و پا از جایی که تراکم غدد عرق حداکثر است، ارزیابی می کند.
این روش بر اساس واکنش الکتروشیمیایی بین کلرید عرق و الکترودها است. یک ولتاژ کم ولتاژ ≤ ۴ ولتاژ تولید جریان را نسبت به جریان کلرید (یون) تامین شده توسط غدد عرق وارد می کند. هدایت الکتریکی پوست (ESC) برای دستها و پاها بر اساس این مبنای جریان و ولتاژ تولید شده محاسبه می شود.
همانند تست استرس قلبی که برای تمرین به عنوان یک محرک برای ضبط اطلاعات خاص که در حالت استراحت قابل سنجش نیست استفاده می شود، EZSCAN نیز بر محرک الکتریکی کلرید عرق به منظور جمع آوری اطلاعات در مورد اختلال عملکرد عرق که نمی تواند به طور معمول تشخیص داده شود، تکیه می کند شرایط برای درک بهتر، انیمیشن را در وب سایت مشاهده کنید.
چون STRATUM CORNEUM پوست مانند یک خازن الکتریکی عمل میکند اجازه می دهد فقط هدایت کلرید از سطح دست و پا از طریق مجرای عرق هنگامی که با یک تحریک ولتاژ پایین اعمال شود به الکترود انتقال یابد، ما می توانیم مطمئن باشیم که غدد عرق و اعصاب سمپاتیک زیرین را تحریک کرده ایم .
این نظریه پایه در یک مطالعه مقایسه ای انجام شده بر روی بیماران مبتلا به فیبروز کیستی (که دارای غلظت کلرید عرق بالایی) و کنترل به اثبات رسیده است .
نوروپاتی فیبر کوچک با بسیاری از بیماری های پزشکی مانند اختلال متابولیسم گلوکز (دیابت یا پره دیابت) همراه است. چندین مطالعه اخیر نشان داده است که شیوع بالای اختلال تحمل گلوکز در بیماران مبتلا به نوروپاتی محیطی با میزان ۴۲٪ در مواردی که در ابتدا به عنوان ایدیوپاتیک درنظر گرفته شده بودند در مقایسه با ۱۴٪ در جمعیت عمومی دیده شد (نگاه کنید به مقاله نوروپاتی فیبر کوچک). علاوه بر این، نوروپاتی محیطی همیشه تشخیص داده نمی شود. بسته به نوع جمعیت و روش های تشخیصی، تا ۹۰٪ بیماران مبتلا به دیابت، نوروپاتی های محیطی را تایید می کنند.
مطالعه دیگری نشان داد که بیماران مبتلا به سندرم متابولیک دو برابر احتمال ابتلا به نوروپاتی را به عنوان کسانی که بدون آن بودند.
با این حال علل دیگری برای پلی نروپاتی ها وجود دارد: الکل، داروهای شیمی درمانی، عوارض جانبی عصبی. در همه این موارد، نوروپاتی ها متقارن هستند به نحوی که برخلاف مونونروپاتی هایی هستند که نامتقارن هستند.
اگر اختلال عملکرد عرق توسط EZSCAN تشخیص داده شود احتمال این است که یک ضایعه سیستم عصبی محیطی وجود داشته باشد. علت باید با ارزیابی بالینی بیشتر و تشخیص دقیق تایید شده توسط یک آزمون خاص تر (اما کمتر حساس) معمولی با گلوکز بر اساس اندازه گیری های مورد بررسی قرار گیرد (روزه و یا پس آزمون شارژ یعنی آزمون تحمل گلوکز خوراکی، OGTT) و یا در HbA 1C و سوخت و ساز چربی.
تکرارپذیری برای هر تست غربالگری ضروری است. EZSCAN برای تعدیل پذیری در چندین مطالعه بالینی در گروههای بزرگ بیماران با ضریب تغییرات ۵٪ برای ESC پا و ۱۰٪ ESC دست، که در محیط en-vivo بسیار عالی است، مورد آزمایش قرار گرفته است. بازدهی بین اندازه گیری های انجام شده قبل و بعد از تمرین نیز عالی است (نگاه کنید به زیر).
تجزیه و تحلیل جریان نفوذ کلرید غدد عرق هنگام تحریک جریان که نسبت به جریان فیزیولوژیک نسبتا بالا است (بین ۱ و ۴ V v mV)، در مقایسه با روش های مبتنی بر حجم عرق، اطلاعات بهتری را در مقایسه با غلظت کلسیم با میزان عرق تغییر نمی دهد .
همچنین قابل توجه است که قابل بازیابی EZSCAN به طور قابل توجهی بهتر از HbA1c (به ویژه روش انگشت) و یا آزمون تحمل گلوکز خوراکی (هر دو HbA1c و OGTT دارای میزان قابل بازیابی تقریبا ۲۰٪).
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قابلیت تکثیر و استحکام این آزمایشات، به مقاله P Schwarz و همکاران (که برای انتشار در مجله دیابت و بیماری های عروقی بریتانیا مجاز است) مراجعه کنید.
اثر درمان یکی از نکات کلیدی است و تحت بررسی است.
یک مطالعه مقدماتی که مقایسۀ یک گروه کوچک از بیماران با سن و BMI قابل مقایسه با Pioglitazone یا بدون آن است، نشان می دهد که بیماران دریافت کننده پیوگلیتازون دارای ESC پایینی هستند، اگر چه طول مدت دیابت بیشتر است. این مطالعه اولیه بر روی یک گروه بزرگتر از بیماران با اقدامات انجام شده قبل از تجویز Pioglitazone و بعد از ۳ یا ۶ ماه با Pioglitazone گسترش یافته است.
الیاف کوچک C که درغشاهای عرق وجود دارند، الیاف سمپاتیک هستند و برای استیل کولین به منظورهدایت عصبی استفاده می کنند. تأثیر درمان که می تواند روی سیستم عصبی سمپاتیک (یعنی بتا بلوکرهایی که برای قلب خاص نیست) عمل کند، تاکنون آزمایش نشده است. به همین ترتیب اثر عوامل آتروپینیک هنوز آزمایش نشده است. این عوامل شناخته شده است که باعث کاهش میزان عرق می شوند و نشان داده شده است که منجر به تأثیر منفی بر روی دیگر آزمایش های عملکرد سودوموتور مانند QSART (Testing Reflex Test Sudomotor Axon Reflex) که بر اساس میزان عرق، بر خلاف EZSCAN است که به میزان عرق بستگی ندارد.
آزمایشات بالینی در دماهای مختلف انجام می شود (تغییرات بیش از ۵ درجه سانتیگراد) نشان می دهد که واریانس درجه حرارت بر نتایج آزمایش اثر ندارد. دست ها و پاها که به دلیل ناحیه کوچک خود در تنظیم گرما دخالت دارند، به علت دمای عرق نسبت به سایر قسمت های بدن کمتر وابسته به دما هستند. نقش عرق در دست و پا به افزایش اصطکاک بین پوست و بستر، افزایش سختی پوست و افزایش حساسیت لمسی است.
از لحاظ تئوری، دمای شدید سرد بر روی الکترودها ممکن است منجر به تحرک عروقی شود که اثر آن تاکنون مورد مطالعه قرار نگرفته است.
بنابراین، اگر الکترودها خیلی سرد باشند، از اندازه گیری آزمایشات اجتناب کنید.

با توجه به تغییرات تغییرات عرق با ورزش، ارزیابی تأثیر ورزش بر آزمون EZSCAN مهم بود. اندازه گیری ها قبل و بعد از تمرینات بالا در بیش از ۱۰۰ نفر انجام شد. آنها ضریب تغییر ۱۳٪ برای دست و ۴٪ برای پا بین این دو اندازه گیری را نشان دادند. این نتایج نشان می دهد که اندازه گیری EZSCAN انجام شده به میزان عرق بستگی ندارد.

ارزیابی عملکرد سودوموتور با استفاده از آزمونهای دیگر مانند QSART نشان می دهد که در زنان در مقایسه با مردان در مقادیر پایین تر (در خروج عرق) مشخص شده است. این را می توان با پایین تر عرق در زنان توضیح داد. اندازه گیری های انجام شده توسط EZSCAN به میزان عرق بستگی ندارد. یک مطالعه انجام شده بر روی بیش از ۵۰۰ زن و بیش از ۲۰۰ مرد انجام تفاوت های قابل توجهی در ESC دست و پا ندارد. این در مطالعات پیش بینی شده در مورد گروههای بزرگتر گروه تأیید خواهد شد.

تاثیر فشار خون بر عروق کرونرموضعی میباشد . سطوح بالای فشار خون بالا باعث ایجاد ضایعات میکروی عروقی می شود که به طور بالقوه بر عملکرد کلیه تأثیر می گذارد. در هر دو دستگاه، غدد عرق، نشان دهنده ی نفرون های کوچک و ضایعات قابل مقایسه است. علاوه بر این، سطوح مزمن بالایی از فشار خون عامل فاکتور و اثر سودوموتور است که توسط چندین روش (QSART، بیوپسی پوستی …) نشان داده شده است (.
با افزایش سطح فشار خون بالا، انتظار می رود که کاهش ESC در رابطه با اختلال عملکرد عرق باشد.
سطح فشار خون حاد بالا نباید اندازه گیری EZSCAN را تحت تاثیر قرار دهد زیرا EZSCAN به میزان عرق بستگی ندارد.
EZSCAN یک اندازه گیری عینی است بر خلاف استفاده از پرسشنامه ها که به درک بیمار از سوالات و ذهنیت بستگی دارد. پرسشنامه ها باید به هدف جمعیتی که مورد بررسی قرار می گیرند، سازگار شوند. نمره ریسک EZSCAN (طبقه بندی شده به دسته های خطرناک / متوسط خطرناک / بدون رنگ خطرناک) می تواند تا حد زیادی به بیمار و پزشک تجسم نتایج را کمک کند.
EZSCAN کمی است، بنابراین می تواند برای پیگیری موضوع مورد استفاده قرار گیرد تا ارزیابی بهبود آنها در هنگام برنامه درمانی پیشگیری شود. EZSCAN یک رابط کاربر ساده و آسان (به عنوان مثال، با استفاده از طبقه بندی رنگی) فراهم می کند که می تواند برای یک ابزار مفید ایجاد کند – مثلا در نمایش تغییرات بهبود در نمره ریسک / وضعیت سلامت می تواند برای بیمار تحت مداخله / درمان بسیار مؤثر باشد.
برای بیمارانی که در یک برنامه آموزشی، ابزار معمول و یا پیگیری، وزن، دور کمر تنها پارامترهای که در پرسشنامه تغییر خواهد کرد نیاز به زمان به پایین است که می تواند انگیزه از موضوع کاهش می دهد.
جواب EZSCAN، محاسبه شده از دست و پاها ESC ارزش به پارامترهای زیر متکی است:
مقایسه بین الگوهای دست و پا اطلاعات دموگرافیک (سن و BMI)این الگوریتم از طریق مطالعات بالینی متعدد توسعه یافته و تصفیه شده و با اطلاعات جدید به طور مداوم بهبود می یابد.
الکترود های ساخته شده از فولاد ضد زنگ با درجه نیکل بالا هستند، بنابراین آنها مقاومت بیشتری نسبت به مواد خورنده دارند. طول عمر آنها بستگی به چگونگی استفاده از آنها و نحوه پاک کردن آنها دارد. تمیز کردن باید پس از هر بیمار با استفاده از محصول پاک کننده مناسب انجام شود. این تمیز کردن ضروری است